Walory turystyczne

Rynek w Mrzygłodzie

Mapa ZP

Mrzygłód, dawne miasteczko położone w dolinie Sanu na obrzeżu Gór Czarnych. Szeroką Dolinę zamyka od zachodu pasmo Sosne z kulminacjami Polanki 505 m n.p.m. oraz Głęboka 526 m n.p.m., od północy Góra Przysłup 445 m n.p.m., od wschodu za rzeką San Diabla Góra 334 m n.p.m. oraz masywy leśne Gór Sanocko Turczańskich.

Zabytkowy układ architektoniczny rynku jest jedną z najciekawszych atrakcji regionu. Domy rozmieszczone wzdłuż pierzei rynku wzniesione zostały po pożarze w 1893 roku. Ustawione do niego kalenicowo lub szczytowo, drewniane, konstrukcji zrębowej. Parterowe, na murowanych piwnicach . Dachy dwuspadowe, kryte blachą, szczyty szalowane deskami, niekiedy z ozdobną wycinanką. Na rynku znajduje się Kuźnia – dom nr 12. Zbudowana końcem dziewiętnastego wieku, konstrukcji zrębowej, połączona z budynkiem gospodarczym. W XVII wieku Mrzygłód znany był z wyrobu ceramiki, mieszkańcy trudnili się również flisactwem, spławiając sól, drewno i dziegieć. Według miejscowej legendy przy budowie kościoła pracowali krzyżacy – jeńcy spod Grunwaldu.

Rynek miejski zdobi pomnik Władysława Jagiełły. Pomnik postawiony w 1910 roku, został zniszczony przez Niemców w 1942 roku. Posąg odtworzono w roku 1960, następnie
w 2010.