Walory turystyczne

Mapa ZP

Największe na Węgrzech arboretum zajmuje 82 ary. Leży nad brzegiem rzeki Körös. Earl Pál Bolza rozpoczął sadzenie na dużą skalę pod koniec 1880 roku. W wyniku tego sprowadzono tu wiele rzadkich gatunków roślin  z całego świata. Unikatowy zbiór nadrzewnych roślin w arboretum liczy ponad 1600 gatunków roślin. Harmo- nijny ogród i zadbany trawnik zapewniają ekscytujące wrażenia dla miłośników przyrody, szczególnie w czasie wiosennego kwitnienia. Niemniej jednak szeroki wachlarz interesujących programów i usług – muzyczne koncerty, wystawy sztuki, rzemiosło i teatr, nocne wycieczki, obozy przyrodnicze – dodają więcej radości podczas zwiedzania tego miejsca. Park Leśny i Baza Edukacyjna, a także inter- aktywne Muzeum Botaniczne oferują niezliczone ciekawe doświadczenia dla turystów.

Mapa ZP

Stowarzyszenie Rozwoju Wsi Körös Völgye obejmuje 20 miejscowości (7 miast i 13 miasteczek [wsi]), a liczba mieszkańców tego regionu wynosi około 70 000. Obszar ten rozciąga się w południowo-wschodniej części nizin zwa- nych Wielką Niziną Węgierską, zajmując tereny komitatu Békés przy granicy z Rumunią aż do komitatu Jász-Nagy- kun-Szolnok. Cechą łączącą wszystkie te miejscowości – a tym samym niosącą ze sobą symboliczną wartość – jest to, że większość z nich leży wzdłuż rzek Körös lub w ich pobliżu, również na dawnych terenach zalewowych.

Gospodarkę tego regionu wciąż definiuje sektor rolniczy, głównie z powodu obecności na tych terenach żyznych gruntów rolnych i sprzyjających warunków klimatycznych. Oprócz pól pełnych bujnej roślinności rozwija się tu także przemysł przetwórczy oparty na hodowli zwierząt. Dlatego też w naszej starategii ważne jest wspieranie produkcji i sprzedaży lokalnych produktów żywnościowych prze- mysłowych i wyrobów rękodzielniczych. Coraz więcej osób zajmuje się produkcją żywności domowej w oparciu o stare, tradycyjne zwyczaje i doświadczenia. Są to na przykład kiełbaski przygotowywane z suszoną czerwoną papryką i inne produkty mięsne, miody, sery, przetwory owocowe, dżemy, brandy (czyli pálinka, rodzaj alkoholu przygotowywanego z zacieru owocowego, który jest pod- dawany procesowi fermentacji z zawartością alkoholu wynoszącą 40–50%). Z uwagi na typowe cechy i tradycję regionu rzeki Körös dużą część jego historii stanowią wy- roby z wikliny i ceramika.

Mapa ZP

Zamek Bolza w Szarvas


Rodzina Bolzów miała włoskie korzenie, a na terenie Węgier osiedliła się w XVIII wieku w wyniku zawartego małżeństwa. Na przestrzeni lat ród ten zasymilował się z węgierskim społeczeństwem i zyskał spory szacunek mieszkańców Szarvas. Prawdę mówiąc, rodzina Bolzów pozostawiła po sobie bogatą spuściznę, której najbardziej spektakularnym elementem jest Zamek Bolza. Wygląd zamku, który możemy podziwiać dzisiaj, jest końcowym efektem pomysłów Pál Bolzy. Hrabia rozpoczął plany przy- ciągających uwagę ogrodów uprawianych na brzegu rzeki Körös. Jako część budowli postawiono betonową ścianę chroniącą wybrzeże i schody prowadzące do wejścia do zamku. To właśnie Pál Bolza rozpoczął pracę nad kraj- obrazem Szarvas. Wtedy też zasadzono ogromnego, białego cyprysa. Jak wiadomo, dał on początek wspaniałym białym cyprysom rosnącym wzdłuż rzeki Körös. U dołu schodów

– jako symbol włoskiego pochodzenia rodziny – Pál Bolza wybudował replikę posągu wilczycy Romulusa i Remusa, legendarnych założycieli Rzymu (widok na rzeźbę jedynie z zewnątrz).

Mapa ZP

Mrzygłód, dawne miasteczko położone w dolinie Sanu na obrzeżu Gór Czarnych. Szeroką Dolinę zamyka od zachodu pasmo Sosne z kulminacjami Polanki 505 m n.p.m. oraz Głęboka 526 m n.p.m., od północy Góra Przysłup 445 m n.p.m., od wschodu za rzeką San Diabla Góra 334 m n.p.m. oraz masywy leśne Gór Sanocko Turczańskich.

Zabytkowy układ architektoniczny rynku jest jedną z najciekawszych atrakcji regionu. Domy rozmieszczone wzdłuż pierzei rynku wzniesione zostały po pożarze w 1893 roku. Ustawione do niego kalenicowo lub szczytowo, drewniane, konstrukcji zrębowej. Parterowe, na murowanych piwnicach . Dachy dwuspadowe, kryte blachą, szczyty szalowane deskami, niekiedy z ozdobną wycinanką. Na rynku znajduje się Kuźnia – dom nr 12. Zbudowana końcem dziewiętnastego wieku, konstrukcji zrębowej, połączona z budynkiem gospodarczym. W XVII wieku Mrzygłód znany był z wyrobu ceramiki, mieszkańcy trudnili się również flisactwem, spławiając sól, drewno i dziegieć. Według miejscowej legendy przy budowie kościoła pracowali krzyżacy – jeńcy spod Grunwaldu.

Rynek miejski zdobi pomnik Władysława Jagiełły. Pomnik postawiony w 1910 roku, został zniszczony przez Niemców w 1942 roku. Posąg odtworzono w roku 1960, następnie
w 2010.

Mapa ZP

Gmina Olszanica położona między Ustrzykami a Leskiem, jest jednym z bardziej atrakcyjnych pod względem turystycznym i rekreacyjnym regionów kraju. Wśród zabytków szczególne znaczenie ma eklektyczny pałac, który powstał w 1905r.

Pałac w swej budowie posiada wieżę z charakterystyczną kopułą składającą się z czterech małych wieżyczek. Całość otoczona jest nawodnioną fosą. W bliskim otoczeniu znajdują się zabudowania dworskie, czyli oficyna i kuźnia. Pałac otoczony jest rozległym parkiem dworskim z XIX wieku. Romantyczne aleje, nastrojowe latarnie sprawiają, że otoczenie staje się bajkowe.

Obecnie pałac pełni rolę ośrodka konferencyjno-wczasowego. Kompleks posiada 125 miejsc noclegowych do których należą apartamenty, pokoje, family room oraz domek „Marianna”. Na strefę wypoczynku składa się między innymi: basen, sauna, siłownia, szachy plenerowe oraz plac zabaw dla dzieci.

Mapa ZP

Zapora wodna w Solinie przyciąga co roku rzesze turystów z całej Polski i coraz więcej obcokrajowców. Mierzy 82 m wysokości oraz 664 m długości i tworzy największy sztuczny zbiornik w Polsce – Jezioro Solińskie. Tama powstała w latach 60-tych ubiegłego stulecia i spiętrza wody dwóch rzek: Sanu oraz Solinki. W tym roku (2018 r.) obchodzi pięćdziesiątą rocznice swego powstania. Jest jednym z najpopularniejszych deptaków spacerowych w całym kraju.

W 2015 r. na jednej ze ścian zapory utworzony został największy na świecie ekomural. Po jeziorze pływają statki spacerowe, a przy jego linii brzegowej funkcjonuje wiele wypożyczalni sprzętu wodnego. Akwen ten jest rajem dla żeglarzy, co roku odbywają się na nim liczne zawody w tej dyscyplinie.

            Poza spacerem po koronie zapory, możemy również zwiedzić jej wnętrze. Więcej informacji na ten temat znajdą Państwo na stronie www.solina.pl.

Zapora wraz z  zalewem tworzą niepowtarzalny i korzystny dla zdrowia mikroklimat uzdrowiska w Polańczyku. Czysta woda i górskie powietrze poza powrotem do zdrowia sprzyja również relaksowi i rekreacji.

            Wokół jeziora znajduje się wiele szlaków i ścieżek spacerowych. Na odwiedzających Gminę Solina czekają liczne zabytki architektury sakralnej oraz nowopowstałe Regionalne Centrum Kultury w Myczkowie.

Mapa ZP

Korona Ustrzyckich Gór jest jednym z ciekawszych walorów turystycznych gminy Ustrzyki Dolne. Nowopowstały szlak turystyczno-krajoznawczy składa się z pięciu ustrzyckich szczytów: Kamienna Laworta, Mały Król, Holica, Gromadzyń oraz Orlik. Trasa szlaku pokrywa się z trasami szlaków spacerowych wokół Ustrzyk Dolnych oraz ze szlakiem turystycznym PTTK. Istnieje możliwość zdobycia każdego szczytu z osobna.

Celem utworzenia szlaku Korony Ustrzyckich Gór jest propagowanie zdrowego stylu życia, promocja terenów okalających miasto Ustrzyki Dolne, a także popularyzacja turystyki rodzinnej
i kwalifikowanej przyjaznej mieszkańcom i turystom odwiedzającym gminę.

Ciekawą możliwością ofertowaną przez Bieszczadzkie Centrum Turystyki i Promocji
w Ustrzykach Dolnych jest opcja uzyskania Certyfikatu Korony Ustrzyckich Gór po zdobyciu wszystkich pięciu wzgórz.

Mapa ZP

Jaskinia w Rosolinie jest jednym z ciekawszych miejsc, które warto odwiedzić w gminie Czarna. Jaskinia znajduje się w nieistniejącej obecnie wsi Rosolin nad potokiem Czarny
u podnóża stóp Moklika (675 m n. p. m). Grota swoje istnienie zawdzięcza płynącemu u jej podnóża potokowi Czarny, który przez lata w skalnym urwisku wyżłobił kilka wnęk, z których największa ma około 8m głębokości. Do groty prowadzi ścieżka historyczno–przyrodnicza „Jaskinia w Rosolinie”  oznaczona zielonym paskiem rozpoczynająca się w miejscowości Polana na skrzyżowaniu szlaku niebieskiego PTTK z drogą leśną. Długość ścieżki wynosi 9,3 km. Grota jak i skała przy jaskini robią wrażanie, ponieważ jest to bardzo rzadko spotykana forma krajobrazu na tym terenie.

Mapa ZP

W gminie Tyrawa Wołoska jedną z najciekawszych atrakcji turystycznych jest galeria rzeźby „Quo Vadis”.  Należy ona do znanego artysty Bogusława Iwanowskiego. Rzeźbiarz ponad 30 lat temu osiadł w malowniczej wsi otoczonej Górami Słonnymi, która swym wyglądem przypomniała mu rodzinną wioskę Dorguń, leżącą na terenach dzisiejszej Białorusi.

W plenerowej galerii stoi ponad sto rzeźb. Wśród nich 40 figur związanych z historią Jana Pawła II o nazwie „Droga życia” . W swojej bogatej kolekcji Iwanowski posiada trzy zbiory rzeźb związanych
z Polskim Papieżem. Do najciekawszych ekspozycji można zaliczyć także kolekcję składającą się z 74 płaskorzeźb przedstawiających władców Polski oraz ich herby.  

Dramatyczna historia życia artysty spowodowała powstanie nietuzinkowej galerii, która swoimi pracami zmusza do refleksji nad własnym życiem.